Basketball for Good обедини спорта, природата и приятелството в Самоков

10 Юли 2026
Сподели
Facebook WhatsApp Viber
По време на Европейското първенство, Дивизия Б, за девойки до 20 години в Самоков се проведе специалната инициатива Basketball for Good – проект на FIBA Foundation, съвместно с БФБаскетбол, който още веднъж показа силата на баскетбола да обединява хората и да създава незабравими емоции.

В инициативата взеха участие две групи спортисти със специални потребности – Special SportS StarS от София и ДА ТЕ СПОРТ от Пловдив. Денят започна с посещение на Боровец, където участниците се насладиха на красотата на Рила планина, благодарение на съдействието на „Бороспорт" АД.



Групата се изкачи с кабинковия лифт „Ястребец" до горната станция, откъдето всички направиха снимки на панорамната площадка “My Borovets”. След това участниците се отправиха към началото на пътеката за хижа и връх Мусала, за да се запознаят с маршрута, по който ежегодно преминават хиляди любители на планината. Разходката продължи по живописната писта „Сухар", която през зимата е предпочитано място за начинаещи скиори. Красивите гледки, чистият планински въздух и доброто настроение превърнаха преживяването в незабравим старт на деня.

След планинското приключение специалните спортисти се отправиха към зала „СамЕлион", където подкрепиха националния отбор на България в двубоя срещу Нидерландия от Европейското първенство. Те донесоха допълнителна енергия по трибуните и станаха свидетели на страхотната победа на българските националки със 79:72.



Емоциите продължиха и по време на полувремето, когато участниците в Basketball for Good излязоха на игрището и се включиха в специално организирани баскетболни игри и упражнения пред публиката. В края на програмата всички получиха подаръци от организаторите – официални тениски, баскетболни топки и бутилки за вода, които ще им напомнят за преживяването.

След мача бе организирана официална съвместна вечеря между националния отбор на България и специалните спортисти.



Basketball for Good отново доказа мисията на FIBA Foundation – чрез баскетбола да се насърчават социалното включване, равните възможности и активният начин на живот. Благодарение на съвместните усилия на организаторите, доброволците, „Бороспорт" АД, участниците и националния отбор на България, Самоков се превърна в домакин на още една вдъхновяваща история, която ще остане дълго в спомените на всички присъствали.

Още снимки можете да видите тук

Други новини

FEEL THE BASKETBALL
EMOTION IN REAL TIME
Добави към началния екран
Nt.basketball.bg
Откажи Добави